Více informacio Dornově metodě Plus
Dornova metoda Plus je rozšířením původní Dornovy metody o mnoho prvků, které řeší další posuny a vybočení částí kostry, a které původní Dornova metoda v potaz nebrala. Jde tak o velmi komplexní terapeutickou techniku, kterou u nás učí a garantuje Zuzana Prouzová-Lehrmann a Jozef Púry!
Dornova metoda
Dornova metoda je jemná manuální terapie, pomocí které se klouby a obratle uvádí do správné polohy.
Děje se tak dynamicky, za aktivní účasti pacienta, tedy přirozeným a volným pohybem. Tímto pohybem se obchází svalová ochrana a jemným tlakem se obratle či kloub vrátí do správné polohy.!
Další předností Dornovy metody je i fakt, že tlakem palce v oblasti kloubů a páteře se mohou uvolňovat blokády ve tkáních či energetické bloky.
Tato metoda pracuje primárně s biomechanikou kloubů, vyrovnává celkovou statiku a dynamiku těla a hledá příčiny problémů. Zaměřuje se na zdravotní potíže, které se týkají opěrného aparátu.
Dornova metoda se provádí maximálně na prahu bolesti. Mírná bolest způsobená tlakem ruky nebo palce rychle zmizí. Bolest, kterou člověk vnímá před ošetřením bývá většinou silnější, než ta způsobená terapeutem a i ta po úspěšné terapii rychle mizí.
Počet aplikací Dornovy terapie potřebných k dosažení optimálního stavu záleží na zručnosti terapeuta a na míře uvědomění si odpovědnosti za své zdraví na straně ošetřovaného.
Metoda je pojmenována po svém objeviteli Dieteru Dornovi, majiteli pily v městečku Lautrach v Německu. Dieter Dorn si sám poškodil páteř při nadzvedávání těžkého kmene a nemohl se narovnat. Od této bolesti a potíží mu pomohl starý sedlák, o němž se dozvěděl, že umí pomáhat lidem, kteří mají problémy s páteří. Dorn byl touto rychlou pomocí a účinkem ohromen a chtěl se to naučit sám. Po smrti sedláka se pokoušel podobně pomáhat lidem a díky svým úspěchům dál intuitivně rozvíjel svou metodu. Postupně se tuto metodu naučilo více než tisíc terapeutů přímo od něho nebo od jeho žáků. Pomohli tak mnoha pacientům a tato metoda se dnes rozšířila dokonce až v Africe.
Postup ošetření
Pro kvalitní ošetření Dornovou metodou PLUS je důležité dodržet správný postup.
Nelze např. ošetřit vybočené obratle, aniž by byla provedena předchozí korekce délky končetin a vyrotované pánve – vybočení obratle by se velmi rychle vrátilo. Tento postup by měl dodržovat každý dobrý terapeut Dornovy metody.
Terapie pohybového aparátu trvá většinou 2 hodiny. Celý proces má fyzioterapeutický charakter a vyžaduje aktivní účast klienta – chvíli se pracuje na masérském lehátku, chvíli ve stoje a za pohybu. Veškeré techniky jsou během terapie kombinovány podle potřeby.
Po terapiích se dostavují různé pocity, jako lehkost těla nebo naopak ospalost a unavenost, dále změna statiky kostry, návaly tepla, a často vznikají také otlaky, které mohou odeznívat i pár dní. S tím je třeba počítat. Je také důležité nevykonávat po terapii, zejména po práci s pátěří, žádnou těžkou fyzickou práci, než se vše usadí – nejlépe 2 až 3 dny. Tyto 3 dny potřebuje organismus k nutné regeneraci !!!
Dornova metoda se provádí maximálně na prahu bolesti. Mírná bolest způsobená tlakem ruky nebo palce rychle zmizí. Bolest, kterou člověk vnímá před ošetřením bývá většinou silnější, než ta způsobená terapeutem a i ta po úspěšné terapii rychle mizí.
Počet aplikací Dornovy terapie potřebných k dosažení optimálního stavu záleží na zručnosti terapeuta a na míře uvědomění si odpovědnosti za své zdraví na straně ošetřovaného.
Je Dornova metoda pro mne?
Dornovou metodou mohou být ošetřeni téměř všichni lidé, pokud jsou jen trochu mobilní.
Dornova metoda vyrovnává statiku těla, může pomoci u různých potíží a bolestí pohybového aparátu jako jsou bolesti zad, kyčlí, kolen, tenisový loket, skolióza, rozdílná délka dolních končetin (pokud se nejedná o vrozenou vadu), při potížích s čelistmi, polykáním. Dále může pomoci při bolestech hlavy, krátkozrakosti, střevních potížích, křečových žilách, srdeční arytmii, problémech s koncentrací u dětí, šumění v uších, vysokém krevním tlaku, závratích, znecitlivění v rukou a žaludečních potížích. Ošetření se neprovádí při akutních zánětech, těsně po operacích a při osteoporóze v pokročilém stádiu.
Dornova metoda je jednoduchá a efektivní možnost, jak pomoci lidem při nejrůznějších potížích. Důležitá je ovšem spolupráce a pomoc pacienta, který si musí být vědom své spoluodpovědnosti za svůj zdravotní stav. K dosažení trvalých výsledků je také nutné, aby každý člověk poznal a změnil své trvalé pohybové návyky a vzorce.
Kdy nám Dornova metoda pomůže
V lidském těle má každá kost, sval či orgán své místo a svou funkci.
Když je vše v rovnováze, tělo funguje jako dokonale seřízený stroj. Pokud je rovnováha narušena nemocí, stresem, úrazem, přichází nemoc, bolesti. Opěrným aparátem v těle je kostra, základní osu tvoří páteř. Každou odchylku a posun na páteři vnímáme buď jako bolest nebo jako nepřirozený pocit.
- Bolesti zad, kyčlí, kolen, ramen, loktů, zápěstí, …
- Skolióza
- Rozdílná délka končetin (funkčně kratší noha)
- Vybočený palec
- Patní ostruhy
- Ischiatické bolesti
- Bolesti hlavy, migrény
- Mravenčení a porucha citlivosti rukou, nohou
- Křečové žíly a otoky dolních končetin
- Střevní a žaludeční potíže (chronické)
- Krátkozrakost
- Vysoký krevní tlak
Kdy nám Dornova metoda nepomůže
Dornovou metodou mohou být ošetřeni téměř všichni lidé, pokud jsou jen trochu mobilní.
- Osteoporóza v pokročilém stadiu
- Akutní zánět – počkáme, až odezní
- Artróza 4.stupně (u 3.stupně s omezením)
- Bechtěrevova nemoc
- Rakovina – v průběhu léčby chemoterapií, ozařováním
- Revmatoidní artritida – s omezením
- Umělý kloub či obratel, zničená ploténka – těmto místům se vyhneme
- Operace plotének a kloubů – opatrně nejdříve za 4 týdny po zákroku
- Zlomeniny – až po úplném zahojení
- Výhřez ploténky – až po odeznění akutního stavu
- Úraz nebo pád – až po 6-ti týdnech
- Těhotenství – s omezením na srovnání délky končetin